Her İnsanın Kendi Dünyası var, Farklı Dünyaları Birleştiren Hoşgörüdür. - Sözler Günlüğü - Yakup Çetin
Son Kelam Makaleleri
Loading...

20 Mart 2015 Cuma

Her İnsanın Kendi Dünyası var, Farklı Dünyaları Birleştiren Hoşgörüdür.

Hepimiz kendi dünyalarımızın efendileriyiz, Kendi Dünyalarımızın kendi kurallarını koyarız.  İkili ilişkilerin oluşabilmesi için Her iki dünyanın bir eksende buluşabilmesi için Hoşgörü lazımdır.

İnsan oğlu fıtratı gereği tek yaşayamaz, tek başımıza geldiğimiz dünyada ilk önce Ailemiz, sonra arkadaşlarımız, sonrasında onlar şunlar bunlar derken kısa bir Ömür'e milyonlarca insan sığdırırız.

İnsanların her biri bir biriyle hiç bir zaman aynı frekansta konuşmaz, ama hoş görü sayesinde bir birey başka bir bireyi kabullenebilir ve aynı frekansta buluşuruz.

Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de insanların bir biriyle uyumunu bozmaya çalışan kişiler hep var oldu ve var olacaklarda. Ayrı takımları tutuyoruz ama saygımız var birimize, Ayrı Siyasi görüşleri paylaşmıyoruz ama bir birimize saygımız var. Bunlar olması gereken bir şey aynı duyguları paylaşmasak ta hoşgörü bizi aynı noktada buluşturan.

Bir topluluğun hoşgörü eylemlerini kendi çıkarlarına yontan insanların tavırlarını gördükçe can sıkmadan edemiyorum ama birde düşünüyorum ki;

Cancagazım üzülme, hoş görüden anlamayan insanlar her daim senin hoş görünü çıkarlarına yontacaklar dır. Bil ki şunu bu ülkede insanları bir birine düşürüp kazanç sağlamayı amaç edinmiş kitleler var diyorum.

Böyle insanları dikkate almıyorum ve öyle insanları kendi çıkar hesaplarında bırakarak herkesin hoşgörüsüne sığınarak müsaadenizi istiyorum ve sözlerinize son veriyorum.

Hoşgörünün Sözlük Anlamı;
Güncel sözlüğe göre: Hoş-Farsça görmek- Türkçe: Her şeyi anlayışla karşılayarak olabildiği kadar hoş görme durumu, müsamaha Eş anlamlısı tolerans: tolérer kaldırmak, tahammül etmek ~ Latince tolerare.. telə- kaldırmak, tartmak, ağırlık taşımak anlamına gelmektedir.


Son Söz;
"dün dünde kaldı cancağazım şimdi yeni şeyler söylemek lazım"


Yakup Çetin - 14.02.2015
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done