Temizlik Önce Kendimizde Başlamalı - Sözler Günlüğü - Yakup Çetin
Son Kelam Makaleleri
Loading...

20 Mart 2015 Cuma

Temizlik Önce Kendimizde Başlamalı

Dere Kasabası
Dün Bozkır'da değilde köyde idim ve köyde akşam vakit geçirip dede evinde yattım, dede evinde en sevdiğim şey yüksekçe hakim bir konuma sahip olmasından dolayı kahvaltımı yaptıktan sonra, kupa'da ki çayımı kaptığımla balkona çıkıp hem manzarayı izlerim hemde çayımı keyifle yudumlarım.

Bu sabahta aynı şekilde balkondan Dere Kasabasını ve Önecek'i seyrederken bir şey dikkatimi çekti boğaz mevkide bir teyzemiz eline süpürgeyi almış hummalı bir temizlik içerisinde, uzaktan meraklı gözlerle izlemeye devam ettim evin yakın çevresi bitti ve Araç yoluna hatta köprüye doğru başladı temizliğe, helal olsun dedim gerçekten. taktire şayan bir davranış.

Teyzemizi görünce helal olsun dedik ama öz eleştiri de yapmak lazım biraz, bizler yapabiliyor muyuz aynı şekilde maalesef yok. Her insan ilk önce kendi evinin önünü temiz tutsa sonrada çevresine biraz özen gösterse her şey daha bir farklı olur galiba.

Her gün evimden işe geçerken bir ara yoldan geçiyorum, çer çöp kağıt parçaları vs derken geçen günde sağ olsunlar bunlarda yetmez biz birde içelim sonrasında da bira kutularımızı buraya atalım diyen saygılı vatandaşlarımızın da artıkları ile karşılaştım yazıklar olsun dedim diyecek başka bir şey yok.

Hepimiz bir şeylere biraz daha fazla özen göstersek her şey  daha farklı olur diye düşünüyorum. Diyelim ki elimizde yemiş artığı var veya bir kağıt parçası 10-50 metre ilerideki çöp kutusuna atmak yerine yere sallıyoruz. O atıyor şu atıyor bu atıyor ve etraf pisleniyor. Çevre pis ise bunun sebebi bireyler ve sonrasında da kurumlardır. Gittiğimiz bir yer temiz bulmadığımız da kirliliği eleştirmeye gelince hepimiz bola derin eleştiririz de hiç bir vakti çözümü kendimizde aramayız.

Gelelim kurumların faktörüne, temizlik işleri öyle veya böyle bir şekilde belli periyotlarla yapılıyor ancak eksiklik Bozkır Hükumet konağımızın önünde çöp atılabilecek hiç bir şeyin olmaması.  Sigara izmaritlerinin söndürülebileceği ve çöplerinin içerisine atılabileceği askılı kutular daha önceden varmış ancak şuan sadece askıları kalmış boş boş duran. Sonuçta hükumet konağı gibi işlek bir yer kurumların toplu olarak toplandığı bir yer insanlar ben kullanmasam da çoğu insanın ihtiyacı sigara, bu adam illaki içecek bunu çıktı dışarı can sıkıntısını atacak vs vs bir sürü nedenden içti. Çekti dumanı verdi külü elde kaldı bir izmarit ne yapacak bunu o kokan şeyi cebine katıp içeriye veya bir çöp kutusuna mı götürecek sanmam ha vardır böyle insanlar ama çok nadir. İnsanların atıklarının atılması için bence hangi kurumumuzun sorumluluğun daysa buraya biraz çöp kutusu kurulması gerek diye düşünüyorum.

Yukarıda ki anlattığımız teyzemizin yaptığı gibi bizlere düşen görev önce kendi alanımızı sonrasında gücümüz yettiğince çevremizi ve sonrasında ise kurumlar ise tüm idari sınırlarını temizlemekle sorumlu. Bu iş sin sile yolu ile devam eder gider.

Kendimizi de işin içine katarak biraz çevremizi temiz tutalım, ilk okulda öğrenmiş olduğumuz bilgilerde olduğu gibi çöp bilincimizi günümüz de de yaşatalım o bilgiler çok eskilerde kalmasın.

Şimdide sizlerle geçtiğimiz gün ayğırdibinin güzellikleri içerisinde çekmiş olduğum videoda temizlik bilincinin gerekliliğini göstereceğim, iyi seyirler.

Yakup Çetin  01.10.2013 09:33Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done