Son Eklenenler

14 Mart 2017 Salı

yakupcetincom

Soruları Öğrenciler mi çaldı? Neden bu eziyetler


​Geçtiğimiz günlerde ÖSYM'nin düzenlemiş olduğu YGS sınavı gerçekleştirildi. 

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda uzun süredir sınav sorularının çalınması durumundan dolayı büyük güvenlik önlemleri ve tedbirleri alınmakta. Bu tedbirler öğrencilerimizin geleceğinin güvenliği için olması gereken bir şey ama alınan tedbirlerin alındığı noktada bir hata var diye düşünüyorum. 

Uzun süredir ÖSYM tarafından uygulanan sınavlarda kişiler üstlerinde kimlik belgesi ve sınav giriş belgesi harici hiç bir şey alamıyor. 

Bu noktada da aklımda deli sorular oluşuyor; şöyle ki Ülkemizde ÖSYM sorularının çalındığı doğrumu, evet doğru.

Peki bu ÖSYM sorularını öğrenciler mi çaldı? Hayır

Peki bu sorular sınav yapılan yerlerde mi çalındı? Hayır

Nerede çalındı o zaman? Merkez'de işin ana merkezlerinde sınavdan önce temin edilerek şer odakların güdümündeki elemanlarına çözdürülüp çalıştırılıp sınava gönderildiler. 

Bu olay açık belli iken bu soruların çalınması noktasında yapılan haklı baskılara ÖSYM tarafı güvenlik önlemlerinin artırılması olarak çözüm üretti ve alınan tedbirlerle sürekli olarak gerekeni yapıyoruz mesajı veriliyor. 

Ancak burada bir sorun var, alandaki insanların suçu yokken sen onları baskılıyorsun, bir öğrencinin bir yıllık emeğini 1 dakika gibi az bir gecikme yüzünde heba ettiriyorsun!

Hepimiz haberlerden ve sosyal medyada yaşananları büyük bir kederle izledik, evden değil de işten gelen varı yoğu sınav olan bir gencimiz kendini tutamadı üzüntüsünden ağlamaya koyuldu. 

Gerçekten bu olayları gördükçe üzülüyoruz, geleceğimizin teminatı gençlerimize haksızlık yapıyor ve bu nesile hırsız gibi muamele ediyoruz, kendi gençlerimizin özgüvenlerini merkezi olarak yapılan hırsızlıklardan dolayı rencide etmemek lazım. 

Bu sınavlarda alınan tedbirler öyle bir hale geldi ki kişilerin cüzdanları, telefonları, anahtarları ve kemerleri bile çıkartılır oldu. Bu şekilde bir uygulama sonrası da okulların etrafındaki ürün satan işportacılar veya dükkanlar sattıkları ürünlerden çok emanet parası kazanır hale geldi. Şimdi aynı il merkezinde olanlar için bir nebze olsun sorun değil ama köyden şehre sınav için gelen çantası vs bir sürü malzemesi ile gelenler ne yapacak belki telefon kredi kartları ve özel değerli eşyalarını 1-2 TL gibi emanet bedeliyle emanet etmektedirler. Bu olay bence büyük bir zafiyet sebebidir. Kişinin özel bilgilerinin çalınması ve ileride büyük sorunların çıkmasına sebep olabilmektedir. 

Kendimde devamlı olarak sınava giren bir vatandaş olarak ÖSYM'nin ve Devletimizin bir önce bu sıkıntılara bir çözüm bulması gerekmektedir. Bu hırsızların yaptığı emek hırsızlıklarının hiç alakası olmayan öğrencilere ödettirilmemesi için gerekli düzenlemenin yapılacağına bir öğrenci olarak inancım sonsuz. 

Yakup Çetin  14.03.2017 - 15:06


Sitemizdeki yeni içerikleri E-posta adresinizle takip edin :