Biz filmlerde ki iyileri sevdik ve kötülerden nefret ettik galiba? - Sözler Günlüğü - Yakup Çetin
Son Kelam Makaleleri
Loading...

8 Kasım 2018 Perşembe

Biz filmlerde ki iyileri sevdik ve kötülerden nefret ettik galiba?

Dün televizyonlarda izlenme rekorları kıran Diriliş Ertuğrul dizisi yeni sezonuna başladı. Konumuza başlamadan eh uzunca bir zaman olmuştu özlemiştik artık J ekranlara hoş geldi sefa getirdi.

Dizinin sezonun ilk bölümünde faiz konusunda Ertuğrul’un aman vermemesini konu alan bir sahne gördük ve sonrasında da bilmeyerek bu olaya ortak olan Ertuğrul’un evladının akıbetini gördük. Bu sahneler sonrasında sevdiğimiz değer verdiğimiz kardeşlerimizde paylaştı art niyetsiz amaçla ama sosyal medyada art niyetli kişiler tarafından hemen olayı çarpıtma girişimi başladı.


Bu şekilde bir çarpıtmaya sebep nedir derseniz?
Ertuğrul Gaziyi oynayan sanatçı(‘yı diyorum çünkü gerçekteki ismi benim için önemli değildir) Televizyon reklamlarında bir Bankanın reklamlarında oynuyor. Diziyi izlerken hemen paylaşımlar başladı benim için Ertuğrul Gazi karakterinin Televizyona aktarılması önemlidir. Bugün bu oyuncu oynar yarın başka bir oyuncu oyuncuların sanatı önemlidir gerçek hayatla sanal olanı, sanal olanla da gerçek hayatı karşılaştırırsak çok yaman çelişki içine gireriz.

Ben çoğu akranlarım gibi Tarihimizi kıt kaynaklarla çevrilmiş Cüneyt Arkın - Battal Gazi filmleriyle öğrendik ve bu filmlerle büyüdük, tarihi örfümüze ananemizi ve geleneğimize göre güzel bir şekilde bugünlerde aktaran essiz bir yapımın bir oyuncunun gerçek hayatta yaptığı ek işinden dolayı gölgelenmesi bence yanlış.

Türk milleti olarak olayın özüne baktığımızda kötü karakterdeki insanlarda, iyi karakterde ki insanlarda ekonomik kaygıyla bir şeyler üretip çalışıyor. Emek ve yemek meselesi yani. Kişinin oyunculuğu iyi olunca en çok para veren para kaynağı bir bankanın reklamında oynaması oyuncu için bir başarıdır.

Yanlış anlaşılmasın bende faize karşıyım kesinlikle ama şuan ki düzende hepimiz Bankalara uğrayıp bankalardan işlem yapmaktayız. İstesek de, istemesek de o reklamlarda oynayan oyunculardan fazla bu bankacılık sistemine dahilizdir. Ben faiz almıyorum desek de bu ekosistem'den nefes alıyoruz.

Anneannemin bir sözü vardır televizyon izlerken hep der "Bu filimdeki insanlar bu şekilde ölüyorsa insan kalmaz" 😁 Sanalla gerçeğin ayrımının yapılamaması sorunu. Konumuzun başında da dediğimiz gibi "Biz filmlerde ki iyileri sevdik ve kötülerden nefret ettik galiba?" ve genel dizi alışkanlıklarımıza bakınca çok bağlanıyoruz. İyi karakterleri seviyor ve kötü karakterleri düşman belliyoruz.
Örnek vermek gerekirse;

TRT 1'de yayınlanan ve birçok kişinin ekran karşısında saatlerce oturmasına neden olan Diriliş Ertuğrul dizisinin geçtiğimiz günlerde yayınlanan bölümünden sonra oldukça ilginç bir olay yaşandı. Diziden etkilenen bazı Sivaslılar, karakterlerden Saadettin Köpek'e pusu kurmak için belediyeden otobüs istediler. Kaynak

Daha önce 'Süleyman Çakır'ın ölümü üzerine gıyabi cenaze namazı kılınmıştı, şimdi de Polat öldü diye gazetelere ilan verildi. Kaynak


İki sevilen diziden 3 adet örnek 😀 Sadettin Köpek için pusu kurma girişimine diyecek hiçbir söz yok. Bazen görüyoruz Ertuğrul izlerken televizyon karşısında kılıç sallayan kişileri. işin özü gerçek hayatla sanalı karıştırmayalım ve bırakalım sanatçılar değişik yönlere çekilmeden sanatlarını icra etsinler.

Esenlikle kalın - Sözler Günlüğüm - 08.11.2018
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done