Bankalar İnternet Bankacılığında Masrafları Kaldıracağına neden artırıma gidiyor? - Sözler Günlüğü - Yakup Çetin
Son Kelam Makaleleri
Loading...

3 Temmuz 2019 Çarşamba

Bankalar İnternet Bankacılığında Masrafları Kaldıracağına neden artırıma gidiyor?

Günümüz insanı neredeyse her iş ve işlemini elektronik ortamda gerçekleştiriyor. Bu şekilde yaygın elektronik hizmetler artarken insanların eğilimleri de artarken hizmetlerin daha uygun bir şekilde insanların hizmetine sunulması gerekirken bankalarımız EFT ve Havale işlemlerine ek ücretler aldığını belirtiyor. 

Benim aklımın almadığı olay ise şu sonuçta ben bir bankayı kullanıyorsam yatırım amaçlı kullansam veya kullanmasam da o bankada bir mali değer tutuyorum demektir. Benim bu mali değerimden sermaye akışı sağlayan bir bankanın benden ekstradan para talep etmesi gerçekten ilginç.

Bugün mesaiden sonra Halkbankasından gelen mail sonrasında böyle ücretlerin yansımaya başladığını öğrendim. Bildiğim kadarıyla diğer Devlet bankası Ziraat Bankasında da aynı durum geçerli. Tabi sadece devlet bankası değil bir çok özel bankada bu şekilde uygulamaları belirliyor ama bence yanlış yapıyorlar.

Sonuç itibariyle En Para, Kuveytürk ve Benim Param vb ek uygulama ve düzenlemelerle alternatifler geliştiren bankalarda mevcut. Böyle bir durum varken benceHalk Bankası tarafından yapılan bildiri şu şekildedir;
Değerli müşterimiz,
Halkbank Mobil Şube'den gerçekleştireceğiniz EFT ve Havale işlemlerinden bugün itibari ile işlem ücreti alınmaya başlanacaktır.
Mobil Şube'den yapılan işlem ücretlendirme bilgileri aşağıda yer almaktadır;
Mobil Şube'den gerçekleştirilen EFT işlemlerinden; 4,50 TL, havale işlemlerinden 1,75 TL işlem ücreti alınacaktır.
Mobil Şube'den gerçekleştirilen ileri tarihli düzenli EFT işlemlerinde; ilk gönderilen EFT'den, Mobil Şube online EFT işlem ücreti, ilk EFT'den sonra gönderilen tüm EFT'ler için ise 3,00 TL işlem ücreti alınacaktır.
Alınacak tüm işlem ücretlerine BSMV dahildir.
Bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla,
Tüm bankaların yapmış olduğu işlemlerden aldıkları ücretleri öğrenmek için http://ebulten.bddk.org.tr/tuketiciverileri/Comp/Comp.aspx adresinde ilgilibankaları seçerek uygulamış oldukları fiyat politikalarını BDDK üzerinden inceleyebilirsiniz.


Sözler Günlüğü - Yakup Çetin - 03.07.2019
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done