Clickbait (Tıklama Tuzağı) Mini Dizisini izledim. - Sözler Günlüğü - Yakup Çetin
Son Kelam Makaleleri
Loading...

16 Eylül 2021 Perşembe

Clickbait (Tıklama Tuzağı) Mini Dizisini izledim.

Sitemizde uzun zamandır içerik oluşturmuyorum. Hem film hem de Dizi izleme tutkum eksilmeden devam ediyor.

Bugün çok hoşuma giden Clickbait dizisiyle bir yazı yazmadan geçemedim. Bu diziden çok etkilendim dizinin Türkçe karşılı "Tıklama Tuzağı" olarak çevriliyor. Şuan bu mini dizide anlatılanlar Sosyal medyada paylaştıklarımız ve K.V.K.K olarak hayatımıza giren kişisel verilerin korunması kanunu anlamında çok şeyler düşündürdü. 

Filimde bir iyi adamın sosyal medyasından ve kişisel hesabından derlenen fotoğraflarla hesaplar açılarak başka insanlara zarar verilmesi ve kişinin ölümüne kadar giden ve sonrasında zincirleme ölümlere yol açan bir hikayeyi konu alıyor. 

Tabi bu dizide kurgulanan içerikler gerçek değildir veya bir kısmı yaşanmış olaylardan esinlenmiş olabilir. İnsan diziyi izlerken gerçekten 8 bölümde pür dikkat kesiliyor. 

Teknolojik yenilikler hayatımızı gün ve gün iyi yönde geliştirirken bir kısım yönlerde de bizleri dış etkilere karşı savunmasız bırakıyor. Özellikle ben gibi Sosyal Medya'da çok paylaşım yapmayı seven kişilerin yüzleri yapay zeka ile işlenip olmadık manipülasyonlara açık hale gelebiliyor. 

Bu makaleyi okuyan çoğu kişi beni veya seni kim ne yapsın diyebilir. Evet beni veya sizi kim ne yapsın ama Dizide de olduğu gibi saplantılı insanlar hayatlarımızda var. Bir ara bizim bölgeden bir gernç bayanı kafasına takmış birisiyle sosyal medyada keşiştik ve paylaşımlarında kızın fotoğraflarını paylaşıyor. Bu dizide olduğu photoshop yardımıyla manipüle ederek paylaşıyordu. Kişisel olayımda mağdur değildim ve benden uzak durmasını söyledim ama benle alakalı olmayan bir konuda sataşma sonrası hakaret olunca mahkemeye verdim ve hüküm giydi. 

Yukarıda anlattığım olayı bizi veya seni kim ne yapsın diye düşünecek arkadaşlar için anlattım. Çevremizde olmasa da her yerde böyle saplantılı insanlar var. Sizin profil fotoğraflarınızı alıp hesabınızı taklit eden onlarda hesabım çalındı paylaşımı görmüssünüzdür. Bu olayların ileri travmatik versiyonu bu dizide anlatılanlardır. Basit takip veya basit bir dolandırıcılık girişiminin ötesine giderek ciddi sonuçlara varabilecek herbişey başımıza gelebilir. 

Neyse konuyu çok dağıttım burada en büyük tehlikede dizide olduğu gibi bu tarz paylaşımlar ve içeriklerle çok sevdiğimiz ve değer verdiğimiz kişiye karşı ailen veya eşin olsa bile değişebiliyor. Hep derler ya çamur at doğrulanmazsa izi kalsın. Atanın yapanın umurunda olmaz ve kendini aklamak için dizide ki ailenin adamın suçsuzluğu için çabası bunu gösteriyor. 

Makalemizi sonlanmadan son söz olarak, kendi paylaşımlarınızı sorgulayacağınız, olabilir ya diyeceğiniz çok güzel bir dizi mutlaka izleyin izleyeceğiniz 8 bölüm buna değecektir. 

16.09.2021 - Yakup ÇetinSonraki
Bu en yeni makale
Yorumla ve görüşün değerlensin


EmoticonEmoticon

    Hayat bir an, o da bu an...
Notification
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Done